REZULTATE ADMITERE SESIUNEA SEPTEMBRIE 2023

ADMITERE 2021

ADMITERE 2020

Rezultate admitere septembrie 2020

Admiterea la cursurile Şcolii „Cornetti”:

Repartizare admitere 2020

Este obligatorie prezentarea la examenul de admitere, care are scopul de testare a capacităţilor artistice ale candidaţilor şi îndeplinirea unor condiţii enumerate în continuare:

Perioada de înscriere:17 august – 27 august 2020 (în zilele lucrătoare, la secretariat, între orele 9,00 – 15,00).

Documente necesare pentru înscriere:

• copie şi original carte de identitate (pentru candidaţii cu vârste peste 14 ani);
  • copie şi original certificat de naştere (pentru candidaţii cu vârste sub 14 ani);
  • cerere (acordul părintelui elevului minor);
  • adeverință de la medicul de familie;
  • 2 fotografii, format 3×4 cm
  • 31 lei taxă de înscriere
  • Pentru candidaţii care nu au domiciliul în judeţul Dolj este necesară o adeverinţă de la locul de muncă, din Craiova /judeţul Dolj, sau de la instituţia de învăţământ, din Craiova /judeţul Dolj, pe care o frecventează la data înscrierii.

Vârstele candidaţilor pentru examenul de admitere sunt următoarele în funcţie de specificul disciplinelor:

• canto clasic, muzică uşoară, muzică populară: 16 – 30 ani
  • acordeon, instrumente de suflat (clarinet, saxofon, nai), orgă electronică: 14 – 35 ani
  • chitară clasică: 13 – 35 ani
  • pian, vioară: 10 – 25 ani
  • actorie: 14 – 35 ani
  • regie-teatru: 14 – 35 ani
  • grafică (desen arhitectural): 15 – 35 ani
  • pictură: 12 – 35 ani
  • design vestimentar: 15 – 35 ani
  • dans clasic (balet): 7 – 12 ani
  • dans de societate: 09 – 30 ani
  • artă cinematografică: 16 – 35 ani

La toate disciplinele pot fi primiţi candidaţi ce depăşesc sau nu îndeplinesc limita de vârstă prevăzută la fiecare disciplină de studiu, numai în cazul în care posedă tehnică interpretativă şi de creaţie avansată, ţinându-se seama de posibilităţile lor de dezvoltare. Dispensele de vârstă se acordă cu aprobarea conducerii scolii.

Perioadă programări: 28 – 31.08.2020

Perioadă desfăşurare examen de admitere: 01 – 04.09. 2020

CANDIDAŢII ÎNSCRIŞI LA CONCURSUL DE ADMITERE, VOR SUSŢINE URMĂTOARELE PROBE:

MUZICĂ – intonaţie şi auz muzical, simt ritmic, sensibilitate şi memorie muzicală.

TEATRU – poezie (lirică, filozofică, comică) sau fabulă, recitare din memorie; citire la prima vedere a unui text; cu aplicaţii de mişcare scenică.

COREGRAFIE – exerciţii specific genului, auz muzical, simţ ritmic.

ARTE PLASTICE – o probă practică de specialitate.

ARTĂ CINEMATOGRAFICĂ – cunoştinţe de bază în domeniul tehnicii şi culturii de specialitate.

PLIANT_ (1)